Haber

İngiltere’de Karantina Sonrası Kitabevlerine Akın Yaşandı

Koronavirüs salgını yüzünden İngiltre’de birkaç aydır pek çok işletmeye yönelik karantina uygulanıyordu. Geçen günlerde karantina yasaklarının sona ermesi sonrasında İngiltere’de kitabevleri de kapılarını açtılar. Karantina sonrasında ilk kez açılan kitabevlerine ise yoğun talep gösterildi.

Aşılama oranlarının artması ve vaka sayılarında düşüş kapsamında İngiltere’de salgın için alınan kısıtlama kararları yumuşatıldı. Bu kapsamda uzun bir süredir kapalı olan kitabevleri de tekrar kapılarını açtılar. Alınan verilere göre kitapçılardan ilk haftada toplamda 3,7 milyon adet kitap satıldı.

Kitabevlerine Yoğun Talep Gösterildi

İngiltere ve Galler’de kitabevleri Aralık 2020 tarihinden beri kapalı bulunuyordu. Bu durum ise kitap okurları için oldukça kötü bir durum oluşturuyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda kısıtlama kararlarının son bulması ile birlikte kitabevleri okurlar ile uzun bir aradan sonra buluştular.

Yayıncılık alanında araştırmalar yapan Nielsen BookScan da bu kapsamda bir rapor yayımladı. Rapora göre kitabevleri açıldığında sektör yüzde 33 oranında ani bir büyüme yaşadı. Kısıtlamaların kaldırılması sonrasında da bir haftada 3,7 milyon adet kitap satıldı.

Kitabevi sahipleri de durumdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. En ünlü kitabevlerinden birisi olan Waterstone’un sahibi Kate Skipper şu ifadeleri kullandı: “Rafların arasına dönmek, kitaplara dokunmak ve onlar hakkında konuşmak gerçekten çok güzel bir duygu. İnsanların tekrar kitaplarla buluşması büyük mutluluk verici bir olay. Bizler de tüm hazırlıklarımızı en iyi şekilde sunmak için yaptık,” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.