Haber

Kitaplarda Artık Sabit Fiyat mı Olacak?

Kitabevlerinde satılan kitaplar ile internette satılan kitaplar arasında fiyat açısından önemli farklılıklar bulunuyor. Hatta bazen internet kitapçıları etiket fiyatı üzerinden yüzde 50’ye varan indirim sunarak kitabevlerinin satışlarını çok zor bir duruma düşürüyor. Türkiye Yayıncılar Birliği ise bu durumu ortadan kaldırmak için sabit fiyat yasası teklifi sundu.

Sabit Fiyat Yasası Teklif Edildi

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından sunulan sabit fiyat yasası teklifinin önümüzdeki sonbaharda yasalaşacağı iddia edildi. Kitap fiyatlarının kitabevlerinde etiket fiyatından internet mecralarında ise indirimli fiyattan satılıyor olmasının sonuna yaklaşılmış olunabilir. Sabit fiyat yasası ne zaman çıkacak sorusuna şimdilik net bir yanıt verilmemesine rağmen yasalaşması halinde kitabevlerinde ve internet ortamında kitaplar için tek bir fiyat belirlenmiş olacak.

Sabit Fiyat Yasası Nedir?

Sabit fiyat yasası nedir sorusuna en basit halinde yayınevlerinin net bir fiyat belirlemesi ve tüm satış kanallarının bu fiyat üzerinden satış yapması şeklinde yanıt verilebilir. Bu kapsamda hem sanal hem de normal satış yerleri fiyatın altında satış yapamıyor. Bazı ülkelerde bu yasa uygulanıyor. Özellikle fiziki satış yapan kitabevlerinin korunması için bu yasanın avantajları bulunuyor.

Ancak internet kitap satış siteleri de oldukça yaygın olduğu ve çoğu kişinin ilk tercihi olduğu için bu teklif ilerleyen zamanlarda daha çok tartışma sağlayacak.

Söz konusu yasanın kabul edilmesini ise Mürsel Çavuş, özellikle Turkuvaz Grubunun daha fazla mağaza açabilmek için istediğini belirtti;

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yani bu kitabevlerine iyi mi olur, yoksa fiyatların daha da artmasını mı sağlar, orası bilinmez tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.