Haber

Kitapta Sabit Fiyat Yasası Tepkileri Beraberinde Getirdi

İnternet kitapçıları ile kitabevlerinin arasında bulunan fiyat farkını gidermek için gündeme getirildiği söylenen kitapta sabit fiyat yasası tepkileri de beraberinde getirdi.

Kitapta Sabit Fiyat Yasasına Tepkiler

Kitap satışında dijital ve fiziki ortamdaki fiyat farkını ortadan kaldırmak amacıyla yasalaşacağı iddia edilen kitapta sabit fiyat yasası ile ilgili olarak bilgilere buradaki yazımızda yer vermiştik.

Temelde internet ortamında satılan kitaplar ile kitabevinde satılan kitaplar arasındaki fiyat farkını gidermeyi ve belirlenen fiyatın altında satış yapamamak anlamına gelen bu yasaya ise özellikle ekşisözlük üzerinden çok tepki geldi. Kullanıcıların bazılarının tepkileri şu şekilde oldu;

Bunun yanında sabit fiyat yasası için bilinmesi gereken bir nokta; bu durumun tüm kitabevleri için iyi olabileceği. Ancak bu durumda da kitap severler fiyatların aşağıda değil, yukarıda sabitleneceğinden endişe ediyor. Örneğin bir kitabevinin mağazasından kitap etiket fiyatından satılırken aynı markanın internet sitesinden yüzde 50’ye varan indirimler ile satılıyor.

Kitapta sabit fiyat yasası geçerli olursa üst bir fiyatta değil, en alt fiyatta sabitlenme yapılması avantaj yaratabilir. Aksi halde internet kitapçılarının fiyatlarını yukarıya çekmek kitap severler için iyi olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu