Dosya

Liu Cixin: ‘Çin’de bilim kurgu var mı? diye bana çokça soruyorlar’

Üç Cisim Problemi dizi olarak gündeme gelince kitabın yazarı ile The Guardian tarafından yapılan söyleşiyi sizler için sunuyoruz...

Çinli yazar Liu Cixin’in bilim-kurgu romanları tüm dünyada milyonlarca sattı ve 2015 yılında bilim-kurgu dalında dünya çapında Hugo ödülü de dahil olmak üzere kendisine çok sayıda ödül kazandırdı. Şimdi, Liu’nun Remembrance of Earth’s Past üçlemesinin ilk kitabı olan The Three-Body Problem’ın İngilizce çevirisi, Game of Thrones’un yaratıcıları tarafından yapılan TV uyarlamasının yayınlanmasının ardından Amazon’un en çok satanlar listelerine geri döndü.

Ancak on yıl önce İngiltere’de çok az kişi Liu’yu ve çağdaş bir cinayet gizemi olarak başlayıp giderek bir uzaylı teması hikayesine dönüşen Üç Cisim Problemi’ni duymuştu. Kitap burada ilk kez yayınlandığında, Liu’nun Birleşik Krallık’taki yayıncısı Head of Zeus’un genel müdürü Nic Cheetham, Londra’daki bir kitapçıda yazarla imza gününe kimsenin gelip gelmeyeceğinden emin olamadığını hatırlıyor.

İlgili Makaleler

Yayıncı, “Mağazaya gittiğimizde imza günü için bekleyen yüzlerce insan vardı ve bunların çoğu Çinli öğrencilerdi” dedi. “Liu’nun yanında Çin televizyonunda yayınlanacak bir belgesel için çekim yapan bir film ekibi vardı. Çin’de ne kadar büyük olduğunu ancak o zaman fark ettik. Orada bir rock yıldızı gibi.”

Liu, kitaplarının İngilizceye çevrilmesini kısmen “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve İngilizce konuşan dünyadaki insanların Çin’de de bilim kurgu romanları olduğunu bilmelerini sağlamak için” istemiş.

“ABD veya Avrupa’ya seyahat ettiğimde ve insanlarla bilimkurgu hakkında konuştuğumda, sık sık ‘Çin’de bilimkurgu var mı?’ sorusuyla karşılaştım.” diyor yazar bana, bir çevirmen yardımıyla sohbetimizi yürüttüğümüz e-posta aracılığıyla.

“Ama şimdi, roman İngilizce konuşulan dünyada 3 milyondan fazla sattı ve Çin’in kuruluşundan bu yana ihraç ettiği tüm edebi eserlerin toplam satışını aştı. Bu ne yayıncının ne de benim beklediğimiz bir şeydi” diyor Liu.

Cheetham, ABD’li yayıncı Tor tarafından henüz satın alınmış olan Üç Cisim Problemi ile karşılaştığında bir süredir Batı dışı bilimkurgu yayınlamak istiyordu. Kitabı okudu ve hemen ikna oldu.

“O zamanlar burada yayınlanandan daha çok altın çağ batı bilimkurgusuna benziyordu” diyor. “Karakter odaklı şeylerden çok büyük resimle ilgileniyordu. Çin’de tutması biraz sürpriz oldu çünkü bilimkurgu referans noktaları olmayan bir kitleye ulaşıyordu.”

Liu büyürken Çin’de bilimkurgu nadir görülen bir şeydi çünkü çoğu batı kitabı yasaklanmıştı. Shanxi eyaletindeki bir kömür madeni kasabasında genç bir adam olarak yaşarken, bir zamanlar babasına ait olan bir kutuda saklı bir kitap buldu. Bu kitap Jules Verne’in Dünyanın Merkezine Yolculuk adlı eseriydi ve Liu bu kitabı gizlice okudu ve böylece hayat boyu sürecek bir bilimkurgu sevgisinin temellerini attı.

1970’lerin sonlarında, Çin’deki ekonomik reformlar ithal kurgu üzerindeki bazı kısıtlamaları gevşetmiş ve bazı bilimkurgu eserleri Çinceye çevrilmeye başlanmış, bu da yerli bilimkurgu kitaplarının üretimini başlatmıştır. Liu’nun bu tutkusunu gerçekleştirmesi milenyumun başına kadar sürdü; önce 2002’de ilk romanı The Devil’s Bricks, ardından da Science Fiction World dergisinde tefrika edilen The Three-Body Problem. Aradan yirmi yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Liu bu başarının ardında ne olduğundan hâlâ emin değil.

“Açıkçası Üç Cisim Problemi üçlemesinin başarısının nedenlerini bile bilmiyorum. Bazı araştırmacılar tarafından öne sürülen, romanların Batı’nın Çin’i anlamasına yardımcı olduğu gibi nedenleri inandırıcı bulmuyorum. Üç Cisim Problemi’nin batıdaki başarısının romanların Çin bilim kurgu romanları olmasından değil, insanı bir bütün olarak ele alan bilim kurgu romanları olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.”

2016 yılında, Üç Cisim Problemi’nin büyük bütçeli bir filminin çekilmesi planlanıyordu ancak bu plan hiçbir zaman gerçekleşmedi. Hikayeyi ekrana taşımak için ikinci bir girişim olan Çin dizisi Üç Cisim, geçen yılın başlarında yayınlandı ve Çin’de popüler oldu. Ancak Netflix’in çağrısı üzerine Liu, yayın hizmetinin devasa küresel izleyici kitlesine ulaşma şansından ve özellikle de Game of Thrones’un yazarın şimdiye kadar gördüğü “en iyi film ve TV uyarlamalarından biri” olması nedeniyle David Benioff ve DB Weiss’ın dümende olacağı haberinden çok memnun oldu.

Ancak diziye karşı bazı tepkiler de oldu. 2020 yılında ABD’li beş Cumhuriyetçi senatör, Liu’nun New Yorker dergisine verdiği ve Çin hükümetinin Sincan’daki Müslüman Uygur halkını tutuklamasını kınamadığı görülen bir röportajın ardından Netflix’e kitabı uyarlama planlarını yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu. Liu’nun şu sözleri aktarıldı: “Terörist saldırılarda tren istasyonlarında ve okullarda cesetleri parçalamalarını mı tercih ederdiniz? Aksine, hükümet onların ekonomisine yardım ediyor ve onları yoksulluktan kurtarmaya çalışıyor.”

Söylediklerinden pişmanlık duyuyor mu? ABD’li politikacıların baskısı nedeniyle Netflix’in çekilebileceği korkusu var mıydı?

Liu, “Netflix kitabımı kitabın içeriğine dayanarak uyarladı, bu normal bir kültürel alışveriş ve kitapla ilgisi olmayan başka şeylerle karıştırılmamalı” diyor. “Yazarların siyasi görüşlerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmaları gerektiğine inanıyorum” ve “New Yorker röportajında uyguladığım gibi, farklı çevrelerden çok çeşitli görüşlere ses verme özgürlüğü.”

Milyonlar Netflix’te 3 Body Problem’ı izlemeye hazırlanırken, Liu izleyicilerin ve yeni okurların hikayeden ne çıkarmasını umuyor?

Liu, insanların “insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük belirsizliğin ne olduğunu fark etmelerini” istediğini söylüyor; ona göre bu, başka gezegenlerde yaşam potansiyeli ve bir noktada dünya dışı meslektaşlarımızla karşılaşma olasılığımız. “Umarım önümüzdeki 10.000 yıl boyunca gerçekleşmeyebilecek ya da yarın sabah gerçekleşebilecek bir şey olduğunun farkına varırlar” diyor. “Ve bu gerçekleştiğinde dünyamız ve hayatlarımız tamamen değişecek. Umarım 3 CisimProblemi serisi, insanların bir anlığına da olsa yoğun ve önemsiz hayatlarından başlarını kaldırıp yıldızlı gökyüzüne bakmalarını sağlar.”

 

David Barnett – The Guardian

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.