Dosya

Ne Dediler: Normal İnsanlar

Ne Dediler serisinde kitaplar hakkında ünlü eleştirmenlerin ne dediklerine, nasıl yorumlama yaptıklarına yer vereceğiz. Serinin ilk kitabı Normal İnsanlar.

Normal İnsanlar Değerlendirmesi

“Kapağı ile sempatik görünüm kazanan kitap psikolojik olarak zekice hazırlanmış bir öykü. Y kuşağının sesi olarak kitap okunabileceği gibi yazar Rooney, her kesimden okura zengin bir okuma vaat ediyor. Rooney’in betimleyici anlatımı ironik cümleler ile birleşiyor ve her zaman açıkça anlatılanı ortaya koyuyor. Özellikle pek çok kişi hakkında tabu olan konular Rooney tarafından cesurca ele alınıyor. Temelde seks hakkında yazılmış gibi duran cümleler ise günümüzde hepimizin içinde bulunduğu bir durumu ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Metin içinde e-postalar, sosyal medya yazışmaları, dijital kullanımlar gibi farklı teknikler de günümüz insanını kavramak için önem taşıyor. Görünürdeki karakterlerin amaçsızlığının altında yazar çağımızın tüm dikkat dağıtıcı eylemlerini bir araya getirmeyi başarıyor. Duygulardaki ufak değişimler bile metinde fark edilirken, metin kasvete bürünmüyor ve başından sonuna kadar merakla kendisini okutmayı başarıyor. Her şeye rağmen neşeli anlara ulaşmak isteyenlerin kitabı olarak öne çıkıyor.”

Hellen MCalpin, NPR

“Sally Rooney’nin cümleleri komik, çevik ve gerçekçi. Onları bir anda okura fırlatma şekli dışında, onlarda özellikle özel bir şey yok. Bir iskambil kağıdı ile harikalar yaratan bir sihirbaz gibi… Yeni romanında, belki daha iyi bir anlatım yakalayabilirdi ama başarıyla aktardığı şeyler de var. Sivri uçlu diyaloglarda, okur olan bitenlerin farkına kolayca varabiliyor… Rooney, romanlarındaki aşıkları hüsrana uğratıp ayrı tutmakta neredeyse komik derecede yetenekli. Normal İnsanlar’ın derinliklerine indiğinizde, onun bu özel kuyuya çok fazla gittiğini hissetmeye başlayabilirsiniz…”

Dwight Garner, The New York Times

“… Normal İnsanlar, gerçekten olacağınızı düşündüğünüz kadar sürükleyici. Rooney’nin olay örgüsünü üniversite hayatının ritmine bu kadar sıkı bir şekilde bağlamayı seçmesi, Normal İnsanlar’a aksine inanılmaz derecede güvenli hissettiren bir sınırlama hissi veriyor. Ama Rooney’nin asıl çekiciliği, genç aşklar hakkındaki yerinde gözlemlerinde yatıyor. Teknolojik ilerlemeler iletişim kurmayı kolaylaştırmış olsa da pek çok şeyi beraberinde götürüyor. Günümüz sosyal medya çağında bazı şeyleri keşfetmeye çalışanların öyküsü olarak kitap çok şey vaat ediyor.”

Lauren Sarazen, Washington Post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.