Haber

Orhan Pamuk: “Edebiyat Dersleri Sıfır”

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk yaptığı açıklama ile birlikte dikkatleri üzerine çekti. Pamuk lise edebiyat derslerini kast ederek “lise edebiyat derslerinin yazarlığıma katkısı sıfır,” demesi üzerine Pamuk tekrar gündem oldu.

“Edebiyat Dersleri Sıfır”

Nobel ödüllü yazar Pamuk bir görüşme esnasında sarf ettiği sözler ile edebiyat dünyası dikkatleri yine kendisine verdi. Oyuncu ve senarist olan Levent Kazak tarafından yayınlanan videoda Orhan Pamuk hayatı ve sanatı hakkında bahsederken lise yıllarına değinerek edebiyat derslerinin kendisine hiçbir şey katmadığını söylüyor.

Ortaokul ve liseyi Robert Kolej’de okuyan Pamuk videoda şu sözlere yer veriyor; “Okulda altı yıl edebiyat gördüm. Dünya çapında bir yazarım şimdi. Okulda öğrendiklerim ise neye yaradı? Sıfır, kocaman bir sıfır!” dedi.

Levent Kazak ise Pamuk’un bu ifadelerine dönük olarak devlet okullarında kendisinin okuduğunu belirterek Pamuk’un sözlerine yönelik “parasız yatılı ve devlet okullarında okudum. Ortaokulda öğretmenimiz sayesinde şiirler okuduk, lisede ise hocamız edebiyata nasıl yaklaşmamız gerektiğini, gündelik yaşam ile sanat arasındaki ilişkinin nasıl kurulacağını gösterdi bize,” şeklinde yanıt veriyor.

Destek Verenler ve Vermeyenler

Orhan Pamuk’un konuşması sonrasında ise kendisine destek çıkanlar olduğu gibi pek çok isim de karşı çıktı. Ünlü yazar Selim İleri bu konuda lise yıllarındaki öğretmenlerinin kendisini Türk edebiyatı ile başarılı bir şekilde tanıştırdıklarını belirtti. Öğretmenlerini hâlâ saygıyla anan İleri, Sait Faik, Oktay Akbal, Necati Cumalı gibi pek çok ismi öğretmenleri sayesinde öğrendiğini ifade etti.

Aynı şekilde Doğan Hızlan da ortaokul ve lisede edebiyat öğretmenleri sayesinde Türk edebiyatının önemli kalemlerini öğrendiğini ve kendi öğrencilik yıllarının kültürel gelişimi açısından önemli olduğunu ifade etti. Özellikle eski Türk edebiyatını da öğrenmesi açısından öğrencilik yıllarının çok önemli oluşundan bahseden Hızlan kendisini şanslı saydığını da belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu