Haber

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’ne Başvurular Başladı

Türk edebiyatının unutulmaz kalemlerinden olan Vedat Türkali adına her yıl düzenlenen edebiyat ödülleri için başvurular başladı. Vedat Türkali edebiyat ödülleri için uygun şartları taşıyan adaylar son başvuru tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Başvurular Başladı

Vedat Türkali’nin eserleri ve yazar kişiliği temel alınarak her yıl verilen Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri 2021 yılı için başvurular başladı. Roman, öykü, şiir ve çeviri eserler olmak üzere dört farklı alanda verilen ödüller için adaylar uygun şartları yerine getirmeleri halinde başvuru yapabilecekler. Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri başvuruları için şartlar şu şekilde belirlendi;

  • Ödüller için 1 Ocak – 31 Aralık tarihleri aralığında yayımlanmış eserler ile başvuru yapmak mümkündür. Koronavirüs salgını yüzünden yayımlanan eser sayısı azaldığı için 2021 yılındaki ödül için 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2020 tarihinde yayımlanmış eserler için başvuru yapılacaktır.
  • Seçici olan kurul eserlerde sadece edebi niteliği temel alır.
  • Ödüllere başvuru yapacak eser sahipleri ya da yayınevleri Atakum Belediyesi, Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri, Mimarsinan Mah, İsmet İnönü Blv. No:114, 55200 Atakum/Samsun adresine 28 Şubat 2021 tarihine kadar hangi kategoriden aday olduklarını açıklayan bir metin ile birlikte, özgeçmiş, iletişim bilgileri ve 10 nüsha kitabı elden ya da posta yolu ile teslim etmelidirler.
  • Şiir ödülü için şairlerin tüm şiirlerinin yer aldığı baskılar değerlendirilmeyecektir.
  • Ödüle başvuru yapılacak eserin daha önce ödül almamış olması gerekmektedir.
  • Kazananlar 19 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacaktır.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Vedat Türkali Kimdir?

Vedat Türkali 1919 yılında doğmuş ve 2016 yılında vefat etmiş, Türk edebiyatı için önemli eserler kazandırmış bir yazardır. Vedat Türkali asıl ismi Abdülkadir Pirhasan’dır. Genç yaşlarından itibaren edebiyat ile ilgilenen ve bu alanda önemli eserler vermeyi başarmış olan Vedat Türkali İstanbul ve çevresini anlattığı romanları ile birlikte Türk edebiyatında önemli bir yer bulmuştur. Özellikle Vedat Türkali Güven ve Bir Gün Tek Başına gibi romanları ile tanınmış, film yapımları sayesinde Fatmagül’ün Suçu Ne isimli romanıyla birlikte geniş kesimlere ismini duyurmuştur. Vedat Türkali eserleri bakımından oldukça geniş alanlarda yapıtlar üretmiş ve ilk dönemlerinde Vedat Türkali şiirleri ile de tanınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu