Cibali Tramvay Durağı’na Orhan Kemal Adı Verilmesi Teklif Edildi

Sıradaki içerik:

Cibali Tramvay Durağı’na Orhan Kemal Adı Verilmesi Teklif Edildi

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar Leo Panitch Koronavirüsten Yaşamını Kaybetti

21 Aralık 2020 09:06

Marksist alanda verdiği eserler ile tanınan yazar Leo Panitch koronavirüs yüzünden yaşamını yitirdi. Socialist Register editörlüğünü uzun yıllar yürütmüş olan yazar 75 yaşında bulunuyordu.

İçindekiler

Koronavirüs Yüzünden Yaşamını Yitirdi

Ünlü Marksist kuramcı ve yazar Leo Panitch’in koronavirüs yüzünden yaşamını yitirdiği açıklandı. 1985 yılından beri aralıksız olarak Socialist Register dergisinin editörlüğünü yapan Leo Panitch virüs yüzünden 75 yaşında yaşamını kaybetti. Alınan bilgilere göre kemik iliği kanseri teşhisi konulmuş olan yazar, tedavi için gittiği hastanede koronavirüse yakalandı.

New York Üniversitesi Karşılaştırmalı Politik Ekonomi alanında Siyaset Bilimi ve Kanada Araştırma Bölüm başkanı da olan yazar, yaşamı boyunca önemli eserlere imza atmıştı. Türkiye’de de Yordam Kitap tarafından Küresel Kapitalizmin Oluşması adlı eseri yayınlanan yazar Marksist alanda önemli kuramcılar arasında yer alıyordu.

Leo Panitch Kimdir?

Leo Panitch 1945 yılında Kanada’da doğdu. Londra Ekonomi Okulu’ndan mezun olduktan sonra New York Üniversitesi Karşılaştırmalı Politik Ekonomi Konusunda Siyaset Bilimi ve Kanada Araştırma Bölümü’nde de araştırma profesörü olarak görev yapıyordu. 1985 yılından beri yeni bir sol bakış açısı kazandırmak için yıllık olarak fikir alışverişi için çıkarılan Socialist Register dergisinin editörlüğünü yapıyordu. Özellikle küresel kapitalizm üzerine araştırmalara odaklanan yazarın Türkçe’ye kazandırılan eseri de ilgili alanda büyük bir ilgi uyandırmış ve yeni sol araştırmalar için referans bir kitap olarak kabul edilmişti. Yazarın aynı zamanda pek çok sayıda dergide makalesi bulunmaktaydı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.