“Mona Roza”dan Sezai Karakoç’un ardından sözler!

Sıradaki içerik:

“Mona Roza”dan Sezai Karakoç’un ardından sözler!

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yurt odasında arkadaşları tarafından saldırıya uğradı, fail şair çıktı!

04 Ocak 2024 16:25
TÜBİTAK birincisi F.B., Koç Üniversitesi'nde tam burslu olarak okurken, Alevi olduğu gerekçesiyle odasında kalan diğer iki öğrencinin sistematik saldırısına maruz kaldı.

Olay, 19 Ekim’de F.B.’nin yerleştiği yurt odasında gerçekleşti. Odada bulunan diğer öğrenciler Hasan Ege K. ve Arda D., F.B.’ye odayı terk etmesi için baskı kurmaya başladı.

Soruşturma dosyasına göre, 13-14 Kasım tarihlerinde okul laboratuvarında yatan F.B., 15 Kasım gecesi banyo yapmak için odasına gittiğinde saldırıya uğradı. Hasan Ege K. kemerle vurarak, Arda D. ise kretuar adı verilen kesici cisimle F.B.’yi yaraladı. F.B., yangın alarmını kullanarak yardım çağırdı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Hasan Ege K. ifadesinde, F.B.’nin kendisine sarkıntılık yaptığını iddia ederek, saldırının siniriyle gerçekleştiğini savundu. Soruşturma dosyasına göre, F.B.’ye yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı belirlenen Hasan Ege K., olayın kendisi dışında yaşandığını öne sürdü. F.B. ise ifadesinde, Hasan Ege K.’nin Alevi olduğu gerekçesiyle kendisini odadan atmak istediğini ve hala ayrımcılık yaptığını belirtti.

Savcılık dosyasına eklenen ses kayıtlarında Hasan Ege K., F.B.’ye yönelik ayrımcı ve tehditkar ifadeler kullanıyor. Kayıtlarda, “Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Seni bu odadan istemiyoruz. Buradan gitmezsen seni öldürürüz” şeklinde sözler yer alıyor. Hasan Ege K. ise bu kayıtların “montaj” olduğunu iddia etti.

F.B.’nin avukatı Alper Sarıca, okul idaresinin ciddi ihmali olduğunu belirterek, öğrencinin mağduriyetinin artırılmasına yönelik uygulamaların eleştirildiğini ifade etti. Olayın sosyal medyada gündem olmasının ardından Hasan Ege K.’nın sözleşmesi, İthaki Yayınları tarafından feshedildi. Hasan Ege K’nın İthaki Yayınları’ndan çıkan bir şiir kitabı bulunuyordu.

Koç Üniversitesi henüz resmi bir açıklama yapmazken, F.B.’nin avukatı sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.